احتمال معرفی دو کارت گرافیک جدید AMD در نمایشگاه E3 یا Computex

احتمال معرفی دو کارت گرافیک جدید AMD در نمایشگاه E3 یا Computex

نویسنده: alghadir منتشر شده در: ROOT تاریخ ایجاد: 2016-04-16 بازدیدها: 1147 نظرات: 0

 کارت های گرافیک جدید  AMD طبق اعلام این شرکت در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ معرفی و مدتی بعد روانه بازار می شوند. گمانه زنی برای زمان دقیق و رسمی معرفی محصولات جدید AMD همچنان ادامه دارد و حتی مشخصات بیشتری از آنها ارائه می شود. با این وجود زمان دقیق معرفی کارت های گرافیک مجهز به پردازنده گرافیکی Polaris به طور دقیق مشخص نیست و در جدیدترین خبر منشر شده، یکی از دو نمایشگاه پیش رو، یعنی Computex 2016 یا E3 2016 میزبان کارت های جدید AMDخواهند بود.

 

کارت های گرافیک مبتنی بر پردازنده گرافیکی Polaris از فناوری ساخت ۱۴ نانومتری  FinFET بهره می برند و  در ابتدای امر سه کارت گرافیک در یکی از دو نمایشگاه E3 یا Computex معرفی خواهند شد. کارت R7 470 به پردازنده گرافیکی با کد رمز Baffin (بر پایه چیپ Polaris 11) مجهز خواهد بود و طبق ادعای AMD توان مصرفی آن فقط ۵۰ وات در ساعت است. کارت گرافیک R9 480 به پردازنده گرافیک با نام رمز Ellesmere (بر پایه چیپ Polaris 11) در دو نسخه تولید می شود که تفاوت عمده آنها در تعداد پردازنده جریانی است. توان مصرفی R9 480 طبق اعلام AMD در حدود ۱۵۰ وات است و این میزان برای یک کارت حرفه ای و قدرتمند قابل تحسین است. AMD پیش از این در خصوص پردازنده های گرافیکی جدید خود به این نکته اشاره کرده بود که نسبت کارایی به توان مصرفی به میزان ۲.۵ برابر در مقایسه با نسل گذشته بهبود خواهد یافت. نسخه پایه R9 480 به تعداد ۲۳۰۴ هسته پردازش جریانی مجهز خواهد بود و این مقدار در کارت R9 480Xبه ۲۵۶۰ افزایش خواهد یافت.

 

کارت گرافیک AMD R9 480X

 

کارت گرافیک R9 480X از ۴۰ کلاستر پردازش جریانی برخوردار است که در هر کلاستر ۶۴ پردازنده جریانی وجود دارد. تا کنون به طور دقیق نوع چیپ ست حافظه در کارت های جدید AMD مشخص نیست اما احتمال حضور چیپ ست های GDDR5X بسیار زیاد است. رابط حافظه در صورت بهره گیری از GDDR5X به ۵۱۲ بیت افزایش خواهد یافت و فرکانس پایه پردازنده گرافیکی نیز برای سه کارت جدید AMD در کمترین مقدار،  ۱ گیگاهرتز خواهد بود. نمایشگاه Computex 2016 از تاریخ ۳۱ می تا ۴ ژوئن برگزار می شود و پس از آن در تاریخ ۱۴ ژوئن به مدت چهار روز نمایشگاه E3 برپا خواهد شد. فاصله برگزاری دو نمایشگاه در حدود دو هسته است، اما همین زمان کوتاه برای عاشقان کارت گرافیک (به خصوص از برند AMD) زمانی طولانی به شمار می رود.

منبع:sakhtafzarmag