اس‌اس‌دی کدی: جای دی‌وی‌دی رام یک هارد SSD بگذارید!

اس‌اس‌دی کدی: جای دی‌وی‌دی رام یک هارد SSD بگذارید!

نویسنده: alghadir منتشر شده در: آموزشی تاریخ ایجاد: 2016-02-14 بازدیدها: 1293 نظرات: 1

شاید شما هم دل‌تان بخواهد روی لپ‌تاپ‌تان یک درایو اس‌اس‌دی داشته باشید، اما اطلاعات‌تان بیشتر از مقداری است که روی یک درایو اس‌اس‌دی عادی جا بگیرد. ولی شاید ندانید که بدون دست زدن به هارد معمولی لپ‌تاپ، می‌شود یک درایو اس‌اس‌دی به آن اضافه کرد. راه حل این است که از یک کدی caddy استفاده کنید. کدی در واقع یک حمل کننده‌ی درایو اس‌اس‌دی است که به شکل دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ طراحی شده است. درایو اس‌اس‌دی داخل کدی گذاشته می‌شود و این کدی به جای دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ قرار می‌گیرد.

می‌توانید سیستم عامل و برنامه‌هایی را که زیاد از آن استفاده می‌کنید، روی این درایو نصب کنید تا سرعت عملکرد سیستم عامل و نرم‌افزارها بالاتر برود.

در کامپیوترهای معمولی می‌توانید به راحتی یک درایو اس‌اس‌دی را در کنار یک هارد معمولی HDD به کار بگیرید. اما لپ‌تاپ‌ها در حالت عادی امکان استفاده از دو درایو به صورت همزمان را ندارند و استفاده از کدی راه حلی برای این موضوع است. توجه داشته باشید که اگر دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌ خود را با یک کدی جایگزین کنید، لپ‌تاپ‌تان دیگر دی‌وی‌دی رام نخواهد داشت. اما این روزها با توجه به فراگیر شدن فلش مموری و اتصال وایرلس، کاربرد دی‌وی‌دی رام در لپ‌تاپ‌ها به حداقل رسیده و حتی در برخی مدل‌ها برای سبک‌تر و باریک‌تر شدن لپ‌تاپ، از دی‌وی‌دی رام صرف نظر شده است. پس اگر کار خاصی با دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌تان ندارید، می‌توانید آن را به راحتی با یک کدی که یک SSD داخل آن قرار گرفته، جایگزین کنید و از مزایای SSD بهره‌مند شوید.

به چه چیزی نیاز داریم؟

ابعاد دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌ها مانند ابعاد هارد درایوها استاندارد نیست و ممکن است برای لپ‌تاپ‌های مختلف، به کدی‌های متفاوتی نیاز باشد. به هر حال اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ شما جداشدنی باشد. اگر دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌تان جداشدنی بود، با جست‌وجو در اینترنت می‌توانید ببینید که آیا قبلا کسی برای لپ‌تاپی با مدل لپ‌تاپ شما از کدی استفاده کرده است یا نه. اگر سوالی در این مورد داشتید، می‌توانید با آونگ مطرح کنید.

اندازه

متداول‌ترین اندازه‌های دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌ها، اندازه‌های 9.5 میلیمتری و 12 میلیمتری است. اندازه‌ی دی‌وی‌دی رام لپ‌تاپ‌تان را می‌توانید در مشخصات فنی لپ‌تاپ یا جست‌وجو در اینترنت ببینید. اما به طور کلی لپ‌تاپ‌های کوچک دی‌وی‌دی رامی با اندازه‌ی 9.5 میلیمتری دارند و لپ‌تاپ‌های بزرگ‌تر از نوع 12 میلیمتری استفاده می‌کنند.

اینترفیس

کدی‌ها در سمتی که به هارد وصل می‌شوند، پورت SATA دارند و می‌شود به راحتی یک درایو SSD مدرن را داخل آن‌ها قرار داد. در طرفی که کدی به لپ‌تاپ وصل می‌شود نیز دو نوع پورت SATA و PATA یا IDE وجود دارد. اگر دی‌وی‌دی رام شما از طریق پورت SATA به لپ‌تاپ وصل می‌شود، طبیعتا باید از کدی با پورت اتصال SATA استفاده نمایید و اگر اتصال دی‌وی‌دی رام شما از طریق پورت IDE است، باید کدی با پورت IDE به کار بگیرید.

اس‌اس‌دی کدی: جای دی‌وی‌دی رام یک درایو اس‌اس‌دی بگذارید!

برای آن‌که بدانید برای لپ‌تاپ شما کدی مناسبی وجود دارد یا نه، می‌توانید مدل لپ‌تاپ‌تان را در سایت http://www.newmodeus.com جست‌وجو کنید. کافی است وارد سایت شوید و در قسمت بالا و سمت راست سایت، در مستطیل search، مدل لپ‌تاپ خودتان را وارد کنید و اینتر را بزنید.