چرا سامسونگ به جنگ مگاپیکسل ها پایان داد؟

چرا سامسونگ به جنگ مگاپیکسل ها پایان داد؟

نویسنده: alghadir منتشر شده در: تازه های فناوری تاریخ ایجاد: 2016-02-20 بازدیدها: 879 نظرات: 0

سال های گذشته و با آغاز قدرت گرفتن سری S گوشی های سامسونگ، یکی از اتفاقاتی که در دنیای تلفن های هوشمند رخ داد افزایش بی رویه و غیر منطقی مشخصات سخت افزاری این دستگاه ها بود. برای مثال افزایش تعداد هسته های پردازشی در حالی که هنوز هم بسیاری از برنامه های موجود برای سیستم عامل اندروید نمی توانند از تمام هسته های پردازشی دستگاه کار بکشند، افزایش تراکم پیکسلی نمایشگرها در صورتی که چشم انسان تنها تا حدی قادر به تفکیک پیکسل ها از یکدیگر است و اعداد فراتر از آن تاثیری در به نمایش در آمدن محتوا ندارند و صد البته مگاپیکسل دوربین ها که به صورت بسیار عجیبی افزایش یافت. مخصوصا مورد آخر یکی از مواردی است که همیشه باعث درگیری های کلامی بین طرفداران گوشی های اندرویدی با یکدیگر یا طرفداران اپل می شود. اما همان طور که می دانید در حالی که نسل قبلی پرچم داران سامسونگ از دوربین های 16 مگاپیکسلی استفاده می کردند، گلکسی اس 7 و اس 7 اج قرار است دارای دوربین های 12 مگاپیکسلی با مشخصات سخت افزاری قوی تر باشند.

چنین تصمیمی در همان ابتدا باعث تعجب بسیار زیاد شد زیرا با سیاست های رو به گسترش سامسونگ مغایرت داشت. اما پس از تائید اخبار مشخص شد سامسونگ بلاخره راضی شده و قصد دارد روند منطقی تری را در ساخت تلفن های هوشمند پیگیری کند. اما چه نکته ای در دوربین های جدید مورد استفاده سامسونگ برای گوشی های سری S سال 2016 وجود دارد که باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است؟ بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده پیش از آغاز کنگره جهانی موبایل، ماژول دوربین به کار رفته در گلکسی اس 7 و اس 7 اج به طور قطع 12 مگاپیکسلی خواهد بود. اما اندازه سنسورها 1/2.5” است که در مقایس تلفن های هوشمند عدد بزرگی به حساب آمده می آید. همچنین هر پیکسل در سایر دوربین ها به صورت متداول 1.12 میکرون است در حالی که با کمی حساب و کتاب (سنسورهای 1/2.5” با اندازه 5.76 در 4.29 میلیمتری) و در نظر گرفتن 12 مگاپیکسلی بودن دوربین گلکسی های جدید (12 میلیون قطعه دریافت کننده نور) پیکسل ها بزرگتر از سایز متداول خواهند بود تا نور بیشتری را در شرایط یکسان جذب کنند. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت با اینکه در تبلیغات شاهد کاهش از 16 به 12 مگاپیکسل هستیم اما در عمل کیفیت دوربین گلکسی های سامسونگ به مقدار قابل توجهی نسبت به نسل قبل افزایش می یابد.

 در نهایت می بایست به این نکته اشاره کرد که گرفتن این تصمیم از سوی سامسونگ بدون شک روی آینده بازار تلفن های هوشمند تاثیر گذار خواهد بود. رقابت های بی فایده برای افزایش اعداد و ارقام تنها باعث افزایش قیمت دستگاه های پرچم دار شده و ضعف تکنولوژی باتری این گجت ها را بیش از پیش نمایان کرده است. در سال های قبل گوگل و موتورولا سعی کرده بودند در نسل اول Moto X چنین تفکری را بین کاربران ایجاد کنند که البته در این مسیر ناموفق بودند. حالا می توان امیدوار بود با وجود اپل و حالا پیوستن سامسونگ به این روند منطقی شرایط بهتری برای تلفن های هوشمند در سال های آینده به وجود آید.

منبع: sakhtafzarmag