چگونگی جمع کردن یک سیستم - بخش ششم : هارد دیسک

چگونگی جمع کردن یک سیستم - بخش ششم : هارد دیسک

نویسنده: sadegh منتشر شده در: آموزشی تاریخ ایجاد: 2015-05-27 بازدیدها: 2139 نظرات: 0

سرعت , ظرفیت , کارایی و ....

      انتخاب هارد دیسک داخلی یعنی انتخاب بین کارایی و سرعت درایوهای حالت جامد یا سالید درایو (SSD) و ظرفیت ذخیره سازی هاردهای مکانیکی (HDD) و یا انتخاب ترکیبی از هر دو.اما در درایوهای SSD با بهره گیری از تکنولوژی حافظه سیستم(Ram) کمپانی تولید کننده یک ظرفیت و حجم متوسطی را برای این مدل در اختیار اکثر دوستداران این مدل قرار داده است, بطوریکه یک درایو SSD با حجم 256GB قیمتی در حدود 400 هزار تومان را در بازار دارد. شاید این حافظه در پردازش بار اطلاعاتی سریعتر عمل نکند اما این درایوها سریعتر اطلاعات را بالامی آورند و دسترسی به اطلاعات به مراتب بیشتر است و این اصلا قابل مقایسه با هارد های مکانیکی نیست.    

 

      البته خیلی خوب است که بتوانید برای ذخیره سازی عکس, فیلم و مجموعه بازیهایتان از SSD استفاده کنید اما این کار به خاطر ظرفیت پایین این حافظه ها نمی شود.ولی خوشبختانه با استفاده از یک هارد HDD در کنار یک هارد SSD این مشکل مرتفع خواهد شد.

      استفاده از این حافظه بستگی به نوع استفاده شما از سیستم دارد. نصب ویندوز تقریبا بدون نصب نرم افزار های اضافه به 32GB فضا نیاز دارد حتی این فضا بعد از چندین ماه و جمع شدن فایل های Tempو کوکی ها و بقیه فایل های غیر ضرور سیستم عامل کافی است. اما نصب نرم افزار هایی همچون آفیس و Adobe به مراتب فضای بیشتری را اشغال می کند و بازیها هم به نوبه ی خود سهم به سزایی در اشغال این فضا تا 10GB  برای هر کدام دارند. خیلی از ما می توانیم ویندوز و نرم افزار های ضروری خود را بر روی یک حافظه 128GB جای دهیم اما استفاده از یک حافظه 256GB در سیستم شما را برای نصب چندین بازی هم کمک می کند.

      اگرچه رابط SATA برای اکثر مادربردها وجود دارد اما رابط های دیگری هم کاربرد دارند. در میان آن ها mSATA به طور گسترده ای در دسترس است که برای نصب بر روی مادربرد طراحی شده اند, برای این مدل ها بخاطر محبوبیتشان تبدیل هایی ساخته شده که mSATA را به برد 2.5" با پورت SATA تبدیل می کند.

 

      بعد از mSATA دو رابط M.2 و SATA Express نیز وجود دارند که نسبتا کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. این ها محبوبیتی کمتر دارند اما چون هر دوی این ها قابلیت انتقال اطلاعات بر پایه PCI Express را دارند کارایی شان در آینده از SATA 6Gb/s بیشتر خواهد شد.همانطور که می دانید یک PCI Express 2.0 می تواند خروجی دوسویه ای برابر با 500 MB/s را ایجاد کند و به کاربردن دو عدد از این ارتباط می تواند سرعتی برابر با 1Gb/s  را در اختیار شما بگذارد. در حالی که SATA 6Gb/s سرعت انتقال اطلاعاتش 600 MB/s است اگرچه در زیر تست سرعتی معادل 550 MB/s را در نرم افزار نشان می دهد.

RAID       مخفف عبارت Redundant Array of Inexpensive Disks است. تکنولوژیی برای ترکیب چندین هارد دیسک  به یک واحد با هدف افزایش سرعت، کارایی و امنیت وسایل ذخیره سازی می‌باشد. بدین صورت که چندین هارد دیسک  به یکدیگر متصل شده و یک واحد را تشکیل می‌دهند، بسته به اینکه در چه سطحی از تکنیک RAID  پیاده سازی شده باشند، باعث افزایش کارایی  سیستم می‌گردد. این تکنولوژی معمولا در سرورها و کامپیوترهایی که دارای کارایی بالا هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر مادربرد ها حداقل از RAID حالت 0 , 1, 0+1 و 5 پشتیبانی می کنند.

      تاثیر RAID به تعداد و ظرفیت های هاردهای مورد استفاده برمی گردد که توضیحات مختصری درباره این حالت ها در قسمت بعدی آمده است:

  • RAID 0 اطلاعات را به مقدار قابل توجهی تقسیم می کند که در دو یا چند درایو به طور همزمان توزیع می شود و تا دوبرابر سرعت انتقال بیشتر( در زمانی که بر روی دو درایو تنظیم شده باشد) و ظرفیتی از ترکیب این درایوها دارد. به خاطر این نوع تقسیم بندی اطلاعات این حالت به حالت شکسته ( : Striping تقسیم اطلاعات به بخش‌هایی با اندازه‌های مشخص، سپس نوشتن این اطلاعات به ترتیب در هارد دیسک‌ها این تکنیک باعث افزایش فضای سیستم ذخیره سازی می‌گردد( معروف است. مشکل بزرگ این حالت این است که اگر یکی از درایوها از کار بیافتد واحد اطلاعات از بین می رود.

  • RAID 1 دو یا چند درایو را )Mirror تکنیکی برای نوشتن یک کپی از اطلاعات به طور همزمان بر روی چندین هارد دیسک است. این تکنیک باعث جلوگیری در از بین رفتن اطلاعات می‌شود.) می کند که اگر یکی از درایوها از کار بیافتد, اطلاعات از دیگری قابل بازیابی باشد. مشکل بزرگ این حالت این است که چون  دو درایو( دوباره در زمانی که بر روی دو درایو تنظیم شده باشد) اطلاعاتی مشابه را ذخیره می کنند پس در این حالت افزایش ظرفیتی صورت نمی گیرد.

  • RAID 0+1 به شما اجازه می دهد که چهار درایو (یا بیشتر) در حالت Mirror و Stripping به طور همزمان قرار بگیرند. به عبارت دیگرمجموعه RAID 1 از دو مجموعه  RAID 0 تشکیل شده است.اگر یکی از مجموعه های RAID 0 از بین برود, اطلاعات از دیگری قابل بازیابی است. ظرفیت نهایی از ظرفیت مجموعه RAID 0 محاسبه می شود. 

  • RAID 5  این تکنیک همانند تکنیک Striping است و اطلاعات  به بخش‌های مساوی شکسته می‌شوند. همچنین یک کد parity (زوجیت و برابری) تولید و در یک یا چند هارد دیسک ذخیره می‌گردد. اطلاعات parity به سیستم RAID اجازه می‌دهد در صورتی که اطلاعات هارد دیسک دچار مشکل شده باشد، آن‌ها را شناسایی و بازسازی کند.

معایب RAID سخت‌افزاری:

       ۱. افزایش هزینه،  به این معنی که در کنار دیسک موجود، یک یا چند دیسک دیگر نیز مورد نیاز است.

      ۲. در صورتی که RAID Controller با مشکل مواجه  شود، تا زمان رفع مشکل و یا جایگزین کردن کنترلر جدید، دسترسی به اطلاعات دیسک‌ها نیز امکانپذیر نخواهد بود.

      ۳. در صورتی که RAID Controller  با مشکل مواجه شود، برای بازگردانی اطلاعات، باید جایگزین دقیقی برای کنترلر، تهیه و استفاده شود.

مزایای RAID سخت‌افزاری:

1.       در RAID  سخت‌افزاری نیازی نیست که CPU  درگیر محاسبات کد Parity شود و این عملیات توسط کنترلر Raid انجام می‌شود.

      ۲. اغلب RAID Controllerها جایی برای افزودن باتری دارند که درهنگام قطع ناگهانی برق، اطلاعات از دست نرود.

      ۳. کنترلرها دارای ویژگی‌هایی می‌باشند که در نوع Raid  نرم‌افزاری این ویژگی‌ها وجود ندارند. مانند hot-plugging drives، که  می‌توان با استفاده از این قابلیت، به‌صورت آنلاین ظرفیت سیستم را با افزودن دیسک دیگری، افزایش داد.